Wylewki samopoziomujące a wylewki betonowe - różnice
Przy wybieraniu odpowiedniego surowca do wylewki naszego domu zastanawiamy się, jaką wybrać. Betonową czy samopoziomująca.
Wylewki betonowe mają konsystencje półsuchą lub gęsto plastyczną. Układa sie je ręcznie lub mechanicznie. Kładzie sie około 200 metrów kwadratowych dziennie. Plusem jest to, że można je stosować wewnątrz jak i na zewnątrz, w pomieszczeniach zarówno mokrych, wilgotnych czy suchych i narażonych na różne obciążenie. Plusem jest również możliwość wykonywania podkładów ze spadkiem. Wylewki samopoziomujące inaczej anhydrytowe mają płynna konsystencje i właściwości samopoziomujące, co gwarantuje równość podkładu. Wadą jest brak możliwości wykonania spadków oraz to, że anhydryt jest substancja higroskopijną, więc nie można używać go na zewnątrz lub pomieszczeniach wilgotnych. Na przykład balkonach czy tarasach. Kiedy zależy nam na ograniczeniu kosztów wybieramy najprostszy sposób, jakim jest wylewka betonowa jednak, jeżeli zależy nam na czasie lub mamy ograniczona wysokość warstwy podłogowej sprawdza się wylewka samopoziomująca, która jest na prawdę dobrym rozwiązaniem przy zastosowaniu jej z ogrzewaniem połogowym. Ponad to wylewka samopoziomująca schnie szybciej i jest wytrzymalsza niż wylewka betonowa, dzięki czemu można zrobić cieńszą warstwę. Ponad to wylewka samopoziomująca posiada większy współczynnik przewodzenia ciepła, jest mniej porowata i daje lepszy efekt ogrzewania. Nie warto oszczędzać na wylewce, bo przecież zależy nam na jednorazowym i pewnym podkładzie na naszą podłogę.

Posadzki pod ogrzewanie podłogowe
Szukając w Internecie informacji na temat wylewek czy dopytując się w firmie świadczącej takie usługi napotykamy na kilka rodzai wylewek, które mają swoje wady jak i zalety i staramy się wybrać jak najlepszą, a zarazem najkorzystniejszą cenowo. Oto rodzaje wylewek: Anhydrytowe- są bardzo elastyczne, mają właściwości samopoziomujące. Zdecydowanie sprawdzają się w podłożach podgrzewanych ze względu na ich wysoki współczynnik przewodzenia ciepła. Nie wymagają zbrojeń, niestety nie są odporne na wodę, więc nadają się tylko w pomieszczeniach suchych. Warstwa od 2 do 10 cm. Cementowe- wytrzymałe, odporne na wodę, nie są za elastyczne. Przeważnie wymagają zbrojeń. Warstwa od 8 do 10 cm. Cementowe szybkowiążące-zdecydowanie szybciej się wiążą niż zwykłe cementowe. Samopoziomujące- po rozrobieniu z wodą są płynne. Łatwo się je więc układa, podkłady robi się od 2 do 30mm. Nie wymagają zbrojeń. Samopoziomujące do trudnych podłoży- nadają się do układania na starych, słabych i kruchych podłożach. Świetnie odnajdują się w podłożach drewnianych, oraz na izolacji z wełny lub styropianu. Najlepszym wyborem do ogrzewania podłogowego będzie wylewka anhydrytowa. Przylega ona bezpośrednio do rurek grzejnych, jest to cienka warstwa, a do tego ma duży współczynnik przewodzenia ciepła, dlatego znakomicie sprawdzi się w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Oczywiście można wybrać inną formę i na pewno się sprawdzi, ale jeżeli zależy nam na naprawdę dobrym rozwiązaniu to powinniśmy wylać naszą posadzkę wylewką anhydrytową.

Czas realizacji
Wylewki anhydrytowe charakteryzują się błyskawicznym wykonaniem i szybkim schnięciem.

Przewodzenie ciepła
Przenikalność ciepła jest lepsza do około 50% w porównaniu z wylewką betonową.

Brak dylatacji
Przy jastrychu anhydrytowym, pomieszczenia do 300m2 nie wymagają stoswania dylatacji.